Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet napjainkban

A Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet alapfeladata a vármegye illetékességi területéhez tartozó bíróságok által elrendelt letartóztatás, valamint az elzárás, és a jogerős szabadságvesztés végrehajtása. Ennek során szervezi és végzi a fogvatartottak őrzését, felügyeletét, foglalkoztatását, reintegrációját, anyagi-pénzügyi, egészségügyi ellátását a jogszabályokban meghatározott normáknak megfelelően. Az intézetet az intézetparancsnok vezeti, az egyes szakterületek élén osztályvezetők állnak. Az intézet személyi állományába tartozók hivatásos szolgálati, rendvédelmi igazgatási jogviszonyban, valamint munkaviszonyban látják el szolgálati feladataikat.

 

A fogvatartottak őrzését, az intézet objektumvédelmét a jogszabályok által meghatározott kényszerítő eszközökkel biztosítja az intézet, úgy mint lőfegyverrel és szolgálati kutyával. A szolgálati kutyák az őrzés-védelem mellett kábítószer-kereső feladatokat is ellátnak. A fogvatartottak felügyeletének ellátása során a személyi állomány (patentbilincs, gumibot/tonfa, könnyfakasztó spray) kényszerítő eszközökkel van ellátva. A fogvatartottak szállítását, valamint intézeten kívüli előállítását kisméretű (4 fős), valamint nagy befogadóképességű (40 fős) fogvatartotti szállító járművekkel végzik. A fogvatartás biztonságának növelése céljából bevezetésre került a távtárgyalás intézménye, amely lehetőséget biztosít – elektronikus kommunikáció útján – a fogvatartott intézetből történő előállítása nélkül bírósági tárgyalás, valamint rendőrségi meghallgatás lebonyolítására.      

 

A 2020-ban végrehajtott férőhely-bővítés eredményeképpen az intézet befogadó képessége 512 fő lett. Az intézetben férfi és női fogvatartottak egyaránt elhelyezhetők, továbbá  külföldi állampolgárságú fogvatartottak fogvatartása is megvalósul. A fogvatartottak az intézetben az elkülönítési szabályoknak megfelelően ( életkor, nem, dohányzási szokás szerint) 2 és 5 fős zárkákban, valamint 3 és 6 fős lakóhelyiségekben vannak elhelyezve, két különálló épületben. 

Az intézetben a fogvatartottak foglalkoztatása költségvetési- és bérmunkáltatás keretein belül valósul meg. A költségvetési munkáltatás keretében többek között részt vesznek a fogvatartottak az épület fenntartásában/karbantartásában, tisztántartásában, a személyi és fogvatartotti állomány étkeztetésében. A további reintegrációs célok elősegítése érdekében általános iskolai oktatásra, szakmaképzésre valamint tanfolyami képzésekre is sor kerül. A reintegrációt segítő további programok közé sorolhatók az intézetben működő jobb agyféltekés rajz tanfolyamok, a biblioterápiák, a meseterápiák, a drámapedagógia, a börtönszínház, a könyvtár és a jóvátételi programok (iskolák, óvodák, gyermekjóléti és szociális intézményeknek segítségnyújtás). Speciális részlegek működtetése is megvalósul (pl.: drogprevenciós program, első alkalommal szabadságvesztésre ítéltek részlege.) A fogvatartottaknak van lehetősége vallásgyakorlásra, melyhez kápolna is rendelkezésre áll, továbbá szabadidejük  eltöltése érdekében sportolhatnak is. A fogvatartottak a hozzátartozóikkal az engedélyezett formákban tudnak kapcsolatot tartani. Van lehetőségük levelezésre, csomag küldésre/fogadásra, telefonálásra, látogatófogadásra, skype általi kommunikációra.

Az egészségügyi szakterületen modern orvosi és fogorvosi rendelő, valamint felkészült szakmai személyi állomány biztosítja az intézet dolgozói és a fogvatartottak részére is a szakszerű ellátását.       

Horák Péter bv. alezredes

Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet