Szabadságvesztés
A büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló 2013. évi CCXL. törvény alapján
„A szabadságvesztés végrehajtásának célja az ügydöntő határozatban meghatározott joghátrány érvényesítése, valamint a végrehajtás alatti reintegrációs tevékenység eredményeként annak elősegítése, hogy az elítélt szabadulása után a társadalomba sikeresen visszailleszkedjen és a társadalom jogkövető tagjává váljon”.
Látható, hogy a szabadságelvonás végrehajtása kettős feladatot jelent. Egyfelől a fogvatartott társadalomtól elkülönített, de biztonságos fogvatartását, másfelől a törvényi szinten megjelent reintegrációt is magában foglalja. Előbbi a szabadságelvonást kiszabó rendelkezéssel/határozattal kiszabott joghátrány velejárója, utóbbi a személyiség olyan kedvező irányba történő fejlesztését jelenti, mely lehetővé teszi, hogy az érintett a szabadulást követően a társadalom jogkövető tagjává váljon.
Magának a büntetés-végrehajtási szervezetnek az egyik fő feladata a társadalomba történő visszailleszkedés, beilleszkedés elősegítése. Ez nem csak azt jelenti, hogy a fogvatartott a zárt körülmények közül a szabad életbe ismét beengedést nyer, hanem azt is, hogy a szabadságelvonás során a reintegrációs programokban történő részvétellel a belső meggyőződése, az attitűdje is olyan szükségszerű változáson essen át, melynek eredményeképpen a társadalom valóban hasznos tagjává tudjon fejlődni.
Juhász Ferenc bv. alezredes
BvOP – Fogvatartási Ügyek Szolgálata