Fogvatartotti kreativitás

Tiltott tárgyak a büntetés-végrehajtásban

 

Mobiltelefonok és kábítószer-gyanús anyagok

A büntetés-végrehajtási intézetek működésének rendjét leggyakrabban sértő körülménynek a tiltott tárgyak bejuttatása és bekerülése tekinthető, amelyeket – a korábbi években – alapvetően három „csatornán” próbáltak meg eljuttatni a fogvatartottak számára a kapcsolattartóik, ismerőseik.  Postai úton csomagban, látogatófogadás során személyesen, vagy közterületről – a büntetés-végrehajtási intézet területére – történő bedobással.

 

A fogvatartottak és hozzátartozóik leleményessége nem ismer határokat ha arról van szó, hogy tiltott tárgyakat juttassanak be a büntetés-végrehajtási intézetek területére. Mindent elkövetnek, hogy a különböző ellenőrzéseket kijátszva, pl.: élelmiszerekbe (jellemzően kolbászba töltve, kenyér, kalács belsejébe rejtve), vagy borotvahabos dobozva (pl.: a kifújt hab helyére rejtett tárgyakat purhabbal rögzítve), konzervdobozba, cipőtalpba és egyéb ruhaneműkben elrejtve juttassanak be tiltott tárgyakat, amelyek legelterjedtebb „bejutási csatornája” a csomagban történő beküldés volt korábban.

 

A leggyakrabban becsempészni kívánt tiltott eszközök közé egyértelműen a mobiltelefonok tartoznak, azok közül is a mini mobilok, amelyek népszerűsége a méretükből adódik, tekintettel arra, hogy azok alig nagyobbak egy átlagos öngyújtónál, így könnyen elrejthetők. Több esetben is volt rá példa, hogy a fogvatartott kedvenc szalámijába dugták el ezeket az eszközöket, de olyan eset is előfordult, hogy öblítőbe rejtették el azokat. Azonban a hagyományos és az okostelefonok bejuttatásának módszerei is igen változatosak. A csomagokat átvizsgáló szakemberek, már szalonnába dugott készüléket is koboztak el, de hosszasan lehetne sorolni, hogy milyen egyéb ételekben és tisztálkodási szerekben is bukkantak már tiltott tárgyakra, még asztmapipában elrejtett telefon előtalálására is volt példa.

 

A napi szakmai tapasztalatok azonban megmutatták, hogy nemcsak biztonsági szempontból, de a büntetőeljárás során az eljárás sikerességének biztosítása érdekében is fontos az előírások szigorítása és ezáltal, a tiltott tárgyak börtönökbe történő bejutásának megakadályozása is. Ennek okán 2018. évben korlátozásra került a fogvatartottak részére postai úton történő csomagküldés lehetősége, valamint ezt megelőzve, 2017. évben intézkedések történtek a látogatófogadás körülményeinek szigorítására is.

 

A tiltott tárgyak bejutásának megakadályozása, valamint a bejutott eszközök, anyagok előtalálása érdekében, a büntetés-végrehajtási szervezet rendszeresen monitorozza a tárgykört érintő esetszámokat, amely alapján megállapítható, hogy a fogvatartottak továbbra is a „micro” méretű eszközöket részesítik előnyben, ezért a legnagyobb feladat az előtalálásuk hatékonyságának növelése érdekében további, új technikai megoldások, lehetőségek felkutatása és alkalmazása.

 

A kábítószer-gyanús anyagokkal kapcsolatban valamennyi bv. szerv legnagyobb kihívása a valamilyen bódító hatású szerrel átitatott papírok és textíliák felkutatása, azok bv. intézetekbe történő bejuttatásának megakadályozása, tekintettel arra, hogy az ilyen jellegű pszichoaktív szerek előállítása rendkívül olcsó, valamint ezekből csekély mennyiséget is elég eljuttatni a fogvatartottakhoz. Felkutatásuk, kimutatásuk rendkívül nehéz feladat, jellemzően azért, mert ezek az anyagok túlnyomó többségben színtelenek, szagtalanok. Tekintve, hogy rendkívül széles spektrumon mozognak és gyorsan kerülnek „forgalomba”, illetve tűnnek el a „kínálatból”, így a szolgálati kutyák ezen anyagok felismerésére történő kiképzése is csekély eredménnyel jár.

 

Egyéb tiltott tárgyak

 

A mobiltelefonok és kábítószer-gyanús anyagok mellett megemlítendő a fogvatartottak által előállított egyéb tiltott tárgyak és eszközök (mint például a tetováló gépek, kihegyezett és/vagy kiélezett szúró/vágó eszközök, és a testépítéshez használt egyéb eszközök) jelenléte is a büntetés-végrehajtási intézetekben.

 

A tiltott tárgyak bejuttatásában, így azok készítésében is „nagyon kreatívak” a fogvatartottak, melyet a különböző tiltott tetováló gépek büntetés-végrehajtási intézeteken belüli megjelenése is alátámaszt. Ezek a gépek a civil életben használt eszközök „replikái”, mindössze egy hajnyíró vagy orr-, és fülszőr nyíró gép motorjára, varrótűre, esetleg gitárhúrra, vagy befőttes gumikra és tintával töltött tollra van szükség. Vannak, akik ugyan a régi, klasszikus módszert preferálják, így a tű, papucs megégetésével keletkező korom és sampon keverékét használják, azonban a minőségi festőanyagot a tollakból nyerik ki, de több esetben került előtalálásra konkrét tetováló tinta is. A fentiek alapján megállapítható,  hogy a technológia fejlődése nem áll meg a börtön falainál attól függetlenül, hogy az eszköz jelenléte és az azzal végzett tevékenység egyaránt tiltottnak minősül. A büntetés-végrehajtási intézetekben történő csekély előfordulási esetszámok egyik oka az eszközhöz szükséges több tiltott tárgy egyidejű megléte, valamint az eszköz alakja és mérete, melyek  az elrejtés nehézségével indokolhatók.

 

Több esetben kerül sor a büntetés-végrehajtási intézetek – fogvatartottak elhelyezéséül szolgáló – zárkáiban összegyűjtött pet palackok előtalálására is (mint tiltott tárgy), melyeket a fogvatartottak vízzel töltenek fel, majd több darabot összekötve, súlyzóként alkalmaznak a zárkán belüli tiltott testépítéshez. A tevékenység tiltására azért van szükség, mert a zárkák nem alkalmasak sporttevékenység végrehajtására, így a környezet és az alkalmazott eszközök is rendkívül balesetveszélyesnek minősülnek. A megjelölt eszköz méretéből adódóan nehezen elrejthető, így rendkívül kevés ideig használják a fogvatartottaknak.

 

A kihegyezett és/vagy kiélezett szúró/vágó eszközök kevés esetszámban kerülnek elő a büntetés-végrehajtási intézetekben. A tárgyakat leginkább műanyag vagy fém eszközökből (pl. fogkeféből, vagy fogvatartottak számára biztosított evőeszközökből) készítik. Az alakjukból és anyagukból adódóan könnyen felelhetők tapintásra, továbbá ezen eszközök ellenőrzésének gyakorisága okán, kevés esetben készítenek ilyen jellegű eszközöket a fogvatartottak.

 

Zalavári Attila bv. őrnagy

BvOP – Biztonsági Szolgálat