Az ítélet
A jogerősen elítélt személyek 3 végrehajtási fokozatba történő szabadságvesztését a bíróság állapítja meg. A legsúlyosabb esetben fegyházat, enyhébb esetben börtönt, vagy fogházat szab ki, mely függ a bűncselekmény súlyától, a visszaesés fokától és a társadalomra való veszélyességétől.
A magyar börtönökben fogva tartott személyek több mint 70%-a jogerősen elítélt (az eltelt három év adatait vizsgálva). A további, csaknem 30%-a letartóztatottakból, az elzárást töltőkből és az egyéb jogcímen fogvatartottakból tevődik össze.
A legsúlyosabb – fegyház – végrehajtási fokozatban az elítéltek több, mint harmada van (azonos időszakban az elítéltek 36,9 %-a).
Egy-egy elítélttel szemben nem csupán egy ítélet kerül kiszabásra, hanem személyenként átlagosan több mint három is születhet a különböző eljárások alapján hozott ítéletek során egy fogva tartás alatt – a halmazati büntetések figyelmen kívül hagyása mellett is.
Egy-egy átlagos ítélet tartama 6 év 3 hónap és 25 nap.
Több mint 70 elítélt jogerősen ténylegesen életfogytiglan tartó szabadságvesztésre ítélt, valamint csaknem 400 életfogytig tartó szabadságvesztését oly módon tölti, hogy a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségéből nem került kizárásra.
Svecz Miklós bv. ezredes
BVOP – Nyilvántartási és Logisztikai Főosztály