A börtön elhagyása
A visszaesési mutatók radikális csökkentése érdekében 2014. október 01-jei hatállyal bevezetésre került a büntetés-végrehajtási pártfogó felügyelői rendszer, akik valamennyi büntetés-végrehajtási intézetben szolgálatot teljesítenek, tevékenységük szerteágazó.
A pártfogó felügyelet büntetés vagy intézkedés mellet rendelhető el. A bv. pártfogó felügyelők által ellátott pártfogó felügyelet végrehajtása a szabadságvesztés büntetésből feltételesen szabadságra bocsátott felnőtt vagy fiatalkorú elítéltekre terjed ki, tartama legalább 1, maximum 15 év. A pártfogó felügyelet elsődleges célja a szabadult elítéltek életvitelének irányítása és ellenőrzése, mely magában foglalja a támogató funkciót is annak érdekében, hogy motivációjuk felkeltésével és fenntartásával normakövető, a többségi társadalom által elfogadott életmódot folytassanak a bűnismétlés kockázatának minimális szintre történő csökkentése által.
A pártfogó felügyelet végrehajtása a pártfogó felügyelői tevékenység legmarkánsabb része, ahol a kontroll és a támogató funkciók leginkább megjelennek. A pártfogó felügyeletre való „felkészítés” már a bv. intézet falain belül megkezdődik, hiszen a szabadulásra felkészítés keretében a bv. pártfogó felügyelők tájékoztatják az érintettet a pártfogó felügyelet céljáról, a bv. pártfogó felügyelő szerepéről, valamint a pártfogolttól elvárt feladatokról.
Az utógondozás keretében végzett reintegrációs tevékenység (utógondozás) lehetőséget biztosít azon szabadult elítéltek részére, akik esetében a bv. bíró a pártfogó felügyeletet nem rendelte el. Az utógondozást kérelmező szabadultak a bv. pártfogó felügyelő útján segítséget kérhetnek a társadalomba történő visszailleszkedésük elősegítéséhez.
Az utógondozás a bv. pártfogó felügyelő által nyújtott segítő tevékenység. Kizárólagos tartalmi eleme a segítségnyújtás, amelynek végrehajtásához hátrányos jogkövetkezmény nem kapcsolódik. Az utógondozott által hozott és a bv. pártfogó felügyelővel közösen megfogalmazott probléma kezelésére, megoldására irányul. A segítő folyamat célja az egészségügyi, mentális, szociális és életvezetési nehézségek megoldásában való közreműködés, segítségnyújtás. A segítő folyamatban a pártfogó felügyelő által meghatározott feladatok vállalásához és teljesítéséhez az utógondozott együttműködése is szükséges. A segítő folyamat módszerei között meghatározó az egyéni tanácsadás keretében nyújtott tájékoztatás, az egyéni esetkezelés, az ügyintézés és a csoportos foglalkozások alkalmazása.
Juhász Ferenc bv. alezredes
BvOP – Fogvatartási Ügyek Szolgálata