Meghurcolt nagygazdák – Kulák volt az apám.


A magyar középparasztság tragédiáját, a kulákká nyilvánított emberek sorsával foglalkozik tematikus rendezvényünk, amelynek keretében lesz tematikus tárlatvezetés az „Ember a rács mögött” kiállításban, levetítjük Kabay Barna és Petényi Katalin „Kulák volt az apám” című dokumentumfilmjét, majd a korszak és téma kutatójával Dr. Tóth Judit történész-levéltárossal beszélgetünk.
· 14:00-15:00 között „Kulák volt az apám” címmel tematikus tárlatvezetés az „Ember a rács mögött” kiállításban – vezeti Márkusné Vörös Hajnalka és Dr. Tóth Judit történész-levéltáros
· 15:30-16:30 Filmvetítés a Ruttner-kávézóban – KULÁK VOLT AZ APÁM. „Kiirtottak egy értékes generációt" - fogalmazott Kabay Barna, felidézve, hogy a kuláknak bélyegzett családok évtizedekig viselték a terhet, hiszen hátráltatták őket iskolai felvételiknél, állások betöltésénél és az útlevélkérelemnél is. A filmben a visszaemlékezők felidézik drámai emlékeiket, a padlássöpréseket, a kihallgatásokat, a börtönbe zárást, az egyik szereplő például arról beszélt, hogy miként rugdosta meg egy fiatal ávós tiszt, amikor megpróbálta elkísérni édesanyját az egyik ilyen, gyakran veréssel és bezárással végződő elszámoltatásra.
· 17:00-18:00 Beszélgetés és könyvbemutató – Dr. Tóth Judit történész-levéltárossal, a KULÁKBÁNAT kötet szerzőjével - A Rákosi-korszak agrár- és társadalomtörténetével foglalkozó történész arra vállalkozott, hogy hogyan lehetne elmondani, megírni a magyarországi gazdaelit Rákosi-korszakbeli sorsát a Ludas Matyi karikatúráin leresztül. Miként lehetne a képszerűség eszközeit az adott keretek között a legmesszebb menően kihasználva, az olykor száraz adatokat, tényeket figyelmet felkeltő módon befogadhatóvá tenni? Mai szemmel nehéz megértenünk és elfogadnunk, hogyan és miért született, születhetett meg a többszázas nagyságrendet kitevő kulákellenes karikatúra. A korabeli propaganda a gazdaelitet ért felmérhetetlen nagy veszteségből: a föld elvesztéséből, az önálló gazdálkodás feladásából, a nagygazdák igazi bánatából űzött gúnyt.
Időpont: 2025. május 24. (szombat) 14:00-18:00
Maximális létszám: 60 fő
Helyszín: Veszprémi Várbörtön Látogatóközpont kiállítása (8200 Veszprém Jókai utca 8.)
Korosztály: fiatalok és felnőttek
Programdíj: 1000 Ft/fő kiegészítő jegy + a kiállításra érvényes belépőjegy

Látogatói információ:
Kérjük, hogy a tárlatvezetés kezdetének időpontja előtt legalább 15 perccel érkezzen meg a Várbörtön Látogatóközpontba!