Csoportos és múzeumpedagógiai foglalkozások
- Kamaraszínházi előadás A várbörtönkiállítás veszprémi túszságát bemutató zárkájához kapcsolódik a Veszprémi Petőfi Színház kamaraelőadása. A Tanácsköztársaság veszprémi történetét dolgozza fel Sebő József: Háború vagy béke Veszprémben? darabja.
- Beszélgetések Nem mindennapi történetek, nem mindennapi helyszínen, nem mindennapi témákról. Ha Ti is szeretnétek kiszakadni a megszokott környezetből és izgalmas formában, tágabb kontextusban beszélgetni egy-egy korszakról, mindezt egy különleges nézőpontból, egy finom börtönételt falatozva, akkor titeket is várunk a Ruttner-ház kávézójába.
- Tematikus séták Lépjetek be a múlt világába egy izgalmas sétával, ahol megismerhetitek Veszprém elfeledett történeteit! Meglátogatjuk az egykori hóhér lakhelyét a Sintér-dombon, valamint a porkolábok otthonát a Fejesvölgy utcában. Ellátogatunk híres törvényszéki bírók utcájába, és felidézzük, hogyan kommunikáltak a rabokkal a hozzátartozók az utcáról a börtön „beszélője” alatt.
- Rendhagyó történelemóra Az "Ember a rács mögött" várbörtönkiállításon izgalmas lehetőséget ad a diákoknak arra, hogy aktívan fedezzék fel a bűn és büntetés történelmi változásait.
- Drámajátékos foglalkozás (drámapedagógia) Ki bűnös? Mit látunk bűnnek? Hogy viszonyulunk a bűnhöz? És a bűnöshöz? A drámafoglalkozás során nem fogunk egyértelmű válaszokat kapni - de együtt átéljük, hogy a válaszoknál sokkal fontosabb a kérdések megfogalmazása mielőtt ítélünk.
- Tematikus tárlatvezetések A tárlatvezetések izgalmas módon kapcsolják össze a történelmet a művészettel, irodalommal, filozófiával és etikával.